czwartek, 18 kwietnia 2013

Jak poprawnie nakryć do stołu

W zeszłym tygodniu na jednym z moich ulubionych ślubnych blogów, czyli SMP, pojawiły się dwa cudowne rysunki, które ułatwiają życie każdej pani domu :) Zastawić stół prawidłowo nie jest wcale tak łatwo jak niektórym się wydaje! Tym bardziej jeśli urządzamy formalne przyjęcie, a nasza wiedza ogranicza się do filmu Pretty Woman z którego nauczyłyśmy się, że jeść zacząć należy od sztućców położonych najbardziej na skraju :) I to, że nasze przyjęcie ma być sielskie i wiejskie wcale nas nie tłumaczy przed wpadkami :) Wszystkim więc polecam parę prostych rad!Talerze: zaczynamy od największego talerza do dania głównego. Następnie na nim stawiamy talerz sałatkowy i głęboki do zupy. Na godzinie dziesiątej ustawiamy talerzyk do chleba razem z nożykiem.

Kieliszki: zawsze stawiamy je po prawej stronie nakrycia, mniej więcej na godzinie pierwszej.  Niezależnie od tego czy ustawiamy kieliszek do białego czy czerwonego wina, najbardziej po lewie stronie (powyżej kieliszków do wina) powinniśmy ustawić kieliszek do wody.

Sztućce: ustawiamy je zawsze na samym końcu. Od prawej strony zaczynamy od noża, a następnie układamy łyżkę do zupy i łyżeczkę do owoców (jeśli je Waszym gościom podajecie). Po lewej stronie talerza kładziemy widelec, widelec sałatkowy i widelec do ryby - oczywiście gdy ją serwujecie :) Widelczyk do ciasta oraz łyżeczkę do kawy umieszczamy powyżej talerza na godzinie dwunastej.

Serwetki: teoretycznie serwetka powinna leżeć na talerzu, ale warto poeksperymentować umieścić je zarówno pod talerzem, albo obok niegoTalerze: przy nieformalnym przyjęciu (takim jak rodzinna kolacja czy spotkanie w gronie przyjaciół) nie jest już tak trudno. Wystarczy nam tylko talerz sałatkowy :)

Kieliszki: tak samo jak poprzednio kieliszki ustawiamy po lewej stronie na godzinie pierwszej. Kieliszek do wina umieszczamy powyżej pozostałych.

Sztućce: zaczynamy od noża i łyżki po prawej stronie oraz widelca i widelczyka do ciasta po lewej.

Serwetka: możliwości są nieskończone! Akurat w tym jedynym elemencie możemy popuścić wodze fantazji :)

Pozdrowienia, do usłyszenia!

Photo credit: jess Blazejewski - www.stylemepretty.com

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...